Nejprve bych rána zmínila, že pestrost jídelníčku podléhá metodice a vychází z platných doporučených výživových dávek, které jsou uvedeny ve vyhlášce č. 107/2005 Sb., o školním stravování, MŠMT ČR a jsou závazné!! Jídelna je povinna sledovat SPOTŘEBNÍ KOŠ a plnit naplnění jednotlivých komodit. Vykazují se a sledují jak zdraví prospěšné komodity – mléko, mléčné výrobky, zelenina, ovoce, maso, ryby, luštěniny, ale také se pečlivě sleduje, zda Vaše dítě nekonzumuje ve školní jídelně v nadměrné míře komodity, které nejsou zdravý prospěšné – tuky, cukry…

Pokud tedy rodič či strávník hodnotí jídelní lístek, mělo by být důležité nejen to, že je naplněný spotřební koš, ale i to jakým způsobem:

• Zda děti nedostávají příliš mnoho uzenin a vepřového masa na úkor libovějších druhů masa či bezmasých pokrmů.
  • Zda děti nedostávají příliš mnoho smažených a sladkých pokrmů.
  • Zda děti nedostávají příliš málo zeleniny ať již vařené, syrové nebo naopak, zda nepřevažuje zelenina sterilovaná.
  • Zda děti nedostávají příliš málo rybího masa a luštěnin.

přípravě stravy – nové suroviny, zajímavé a chutné receptury a kombinace potravin, které třeba doma běžně nevaříte.

Právě pestrost a frekvence výskytu jednotlivých surovin v jídelním lístku, kterou hodnotíme, je pro nás jasným a nepopiratelným důkazem naší velké snahy o jeho kvalitu.

Níže naleznete zásady skladby jídelníčku:

Polévky

• Preferujeme zeleninové polévky nebo polévky se zeleninou s rozmanitými obilninovými zavářkami (pohanka, jáhly, kuskus).
  • Luštěniny nemusí být vždy hlavní složkou v polévce, ale můžeme využívat i luštěninové zavářky. Luštěniny jsou tak lépe stravitelné. Do luštěninových polévek nepřidáváme uzeniny.
  • Drožďové polévky jsou hodnotným zdrojem vitaminů, obzvláště vitaminů skupiny B a jsou také významným zdrojem bílkovin.
  • U vývarů preferujeme zeleninové vývary, masové vývary užíváme umírněně. Nepoužíváme vývary z uzeného masa a uzených kostí.

Hlavní jídla

• Preferujeme drůbeží maso, které je lépe stravitelné a má menší obsah tuků.
  • Rybí maso by se v jídelníčku mělo objevit alespoň 2x do měsíce.
  • Mezi „jiné“ druhy masa zařazujeme králíka a zvěřinu, které jsou ceněny pro nízký obsah tuků.
  • Bezmasé pokrmy zařazujeme 1x týdně, využíváme následující jednoduché opakující se schéma: jeden týden: 3x masový pokrm 1x sladký pokrm a 1x bezmasý. Druhý týden: 4x masový pokrm a 1x bezmasý pokrm.
  • K bezmasému pokrmu není nutné přidávat masovou polévku, nevadí, pokud strávníci mají jeden den v týdnu lehčí bezmasý pokrm. V současné době je doporučeno plnit spotřební koš masa spíše ke spodní hranici (75 %) a luštěniny a zeleninu spíše k horní hranici.
  • Luštěninové jídla nedoplňujeme o uzeninu, není doporučená kombinace živočišných a rostlinných bílkovin.

• Usilujeme o to, aby přílohy byly v JL rovnoměrně prostřídány.
  • Snažíme se využívat i méně obvyklé typy příloh jako například – jáhly, pohanka, kuskus, ovesné vločky, kroupy, bulgur, atd.
  • U knedlíků můžeme vedle klasické mouky využít i méně obvyklé druhy, např. cizrnové, pohankové, celozrnné a jiné zajímavé alternativy.

Další obecné zásady

• Snažíme se nepřekračovat doporučení maximálně 2 smažených a 2 sladkých pokrmů v měsíci z důvodu prokázaného negativního vlivu na zdraví konzumentů.
  • Vyřazujeme používání uzenin v polévkách a hlavních jídlech z důvodu vysokého obsahu tuků a solí.
  • Snažíme se o to, aby každý den byla podána zelenina, ať již v polévce, hlavním pokrmu nebo salátu, jedině tak se strávníci naučí, že zelenina k jídlu neodmyslitelně patří. Nezapomínáme také na ovoce, které mají k dispozici strávnici v libovolném množství.
  • Pitný režim školní jídelny se skládá ze tří druhů nápojů : voda, čaj, mošt (džus, sirup).

Veškeré nápoje jsou bez přidaných umělých cukrů a konzervantů.

Vidíte, že sledujeme nové trendy ve výživě a snažíme se je uplatňovat v praxi, a to nejen s ohledem na pestrost a nápaditost, ale také se zřetelem na jejich vhodnost pro děti. Určitě některým z Vás naše hodnocení při sestavování jídelních lístků pomohlo a alespoň trochu ocenilo Vaši usilovnou a náročnou práci. Doufáme, že i nadále pro Vás budou hodnocení přínosem, která kromě samotného zhodnocení poskytnou třeba pár zajímavých tipů, jak jídelní lístek zpestřit, či nám pomohou přesvědčit dětské strávníky a rodiče o potřebnosti a nenahraditelnosti naší práce. To, že školní jídelna připravuje dětem zdravou a pestrou stravu je usilovná, byť mnohdy neoceněná snaha, jak vést Vaše děti k zdravému životnímu stylu.

Pokud máte jakékoliv otázky, připomínky ohledně školního stravování naší jídelny, jsem Vám plně k dispozici.

vedoucí školní jídelny: Jaroslava Samešová, jidelna@zsprisovice.cz